Europeisk luftfart fikk en solid nedtur under pandemien og har slitt med å komme tilbake på før-pandemi-nivåer. Helt til i fjor.
Med fire prosent vekst i 2025 er luftfarten i Europa tilbake for fullt. I løpet av året ble det registrert totalt 11,12 millioner flygninger, noe som tilsvarer 30.474 flygninger per dag. Tallene er for første gang høyere enn i 2019.
Ryanair er det travleste flyselskapet i Europa og står alene for mer enn ti prosent av alle flygningene (3184), fulgt av easyJet, Turkish Airlines, Lufthansa og Air France.
Den travleste europeiske flyplassen i fjor var Istanbul med nesten 1500 daglige ankomster og avganger – fulgt av Amsterdam, London Heathrow, Paris og Frankfurt.
Til tross for høyere trafikk økte punktligheten. I 2025 var 76 prosent av alle flygningene i Europa på tiden.