Oppdaterte reiseråd for USA

Norge har gjort det samme som flere europeiske land: Oppdatert reiserådene for de som skal til USA.

Etter at flere reisende til USA er holdt tilbake av amerikanske immigrasjons­myndigheter har flere land lagt ut ny informasjon for reisende. Det norske utenriksdepartementet oppdaterte sine reiseråd for USA til norske statsborgere i slutten av mars. Her heter det nå blant annet: 

ESTA eller visum garanterer ikke innreise. Det er immigrasjons­myndighetene ved ankomst som tar den endelige avgjørelsen. Norske myndigheter kan ikke gripe inn i denne avgjørelsen.

Lovbrudd i USA, falske erklæringer om formålet med oppholdet, eller at man tidligere har blitt i USA lenger enn tillatt kan føre til at man avvises på grensen.

Når du skal søke om ESTA eller visum til USA, er det to kjønnsbetegnelser å velge imellom: Mann eller kvinne. USA anerkjenner kun søkerens kjønn ved fødselen. Reisende hvis nåværende kjønn avviker fra kjønnet ved fødselen, anbefales å kontakte den amerikanske ambassaden før reisen for råd og veiledning.