Til VM med vind og G Travel i seilet

Seilerduoen Emil Forslund (21) og Mia Klæboe (20) lader opp til sommerens mesterskap. Først er det VM i Polen, så følger junior-EM i Portugal! 

– Vår aller første konkurranse som lag blir altså et verdensmesterskap. Det blir veldig spennende, sier Emil. 

Teamet trener mye frem mot sommeren, og har fått mange timer på vannet de siste ukene i sin 470-båt. 

– Vi presterer veldig bra, bedre enn hva jeg ville trodd! Det er veldig inspirerende og morsomt, sier Emil.

TRENER I SVERIGE
Duoen har de siste ukene tilbrakt mye tid i Sverige. Der har de fått til et bra samarbeid med svenske lag. De trener sammen, og deler informasjon og erfaringer for å spille hverandre gode. I tillegg deler lagene på kostnader, noe som gjør det mulig å bruke profesjonelle trener over flere dager. 

– Det er også veldig sosialt. Vi kjenner hverandre godt og det er god stemning, sier Mia. 

Etter å ha vært hjemme i Norge en stund, reiser Emil og Mia snart til Malmø for å fortsette treningen frem mot VM. På treningsleiren går hele dagen med til seiling. 

– En vanlig dag består av tre til fem timer på vannet, i tillegg til styrketrening, mobilitetstrening, løping, matlaging og mye planlegging. På slutten av en lang dag blir det kanskje tid til noe sosialt. Det er lange dager, så man blir jo dritsliten, ler Emil.

DET STORE MÅLET: JUNIOR-EM
Den norske duoen har ikke satt seg noen resultatmål for VM. Mesterskapet blir først og fremst en test. Det virkelige målet er junior-EM i Portugal senere i sommer. 

– VM blir et rent erfaringsmesterskap. Der får vi testet ut det vi har trent på, sier Mia.  

Etter VM venter en mindre regatta i Tyskland. Der skal formen finpusses.

– Planen er å ta lærdom fra VM og Tyskland slik at vi kan gjøre justeringer frem til junior-EM. Det er der vi virkelig ønsker å prestere i år, sier Emil. 

G Travel ønsker de unge talentene lykke til i VM og EM! Vi gleder oss til å følge dem videre.